Hej!
Jag tittade på mannen, som hade sot på näsan från explosionen, och sa: ”Hej, jag heter Leo och jag är astronom i Österlandet.” ”Va?” sa mannen. ”Jag har aldrig hört talas om dig och vet inte vad en astronom är.” Oj då, tänkte jag, han verkar inte vara en så vis man. Men jag berättade: ”En astronom är en vetenskapsman som tittar på och lär sig om himlakropparna i rymden. Själv försöker jag att förstå Gud bättre.” ”Jaha”, sa mannen. ”Då har vi ju på sätt och vis samma yrke. Jag är också vetenskapsman och jag tycker om att experimentera. Just nu håller jag på att göra en tidsmaskin så att jag ska kunna ta mig till framtiden, till tiden när Messias ska komma.” ”När tror du att Messias kommer?” frågade jag. ”År 2025. Det är jag säker på.” Precis då stack Draco in huvudet och sa: ”Men vet ni inte att ingen vet tiden när Messias kommer.” ”Fast,” sa jag, ”jag tror att det blir snart, för jag har sett en stjärna och jag tror att den visar att en furste, någon sorts kung, redan har kommit. Jag tror att det är Messias, så jag tänkte tar reda på var någonstans han är.”
Orion, ja vetenskapsmannen hette så, tyckte att det lät spännande, och han bestämde sig för att han också ville följa med oss för att hitta Messias. Alla hans tidsmaskiner hade ändå exploderat, så han kunde lika gärna resa med oss på kameler för att hitta Messias.
Dock visade det sig att Orion inte var så snabb på att packa, så vi fick vänta jättelänge och det var supertråkigt. Jag visste inte vad jag skulle göra, men det gjorde Draco.
God natt. Sov gott.
/Leo